شناسه : 22038
شنبه, 06/30/1398 - 11:56
نویسنده : tehran
"همایش علمی"

اولین همایش علمی الگوی تحقق محله اسلامی مسجد محور با تاکید بر نقش سپاه استان تهران

معاونت دانش و پژوهش سپاه استان تهران(سیدالشهداء(ع)) برگزار می نماید.اولین همایش علمی الگوی تحقق محله اسلامی مسجد محور با تاکید بر نقش سپاه استان تهران

مقدمه

معاونت دانش و پژوهش سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران به دنبال فعالیت های موثر، موفق، مطلوب و قابل اجرا با پشتوانه علمی و تحقیقاتی و پژوهشی است تا نیازهای موجود در سطح محلات را به صورت علمی و پژوهشی مرتفع گردد. لذا به محققان و پژوهشگران توصیه می شود مقاله ها و پژوهش های خود را  با نگاه کاربردی ارائه نمایند.

در بحث محورها و موضوعات همایش نکات زیر تکمیل کننده موضوع همایش می باشد.

۱) مبانی دینی و مولفه های محله اسلامی با نگاه به آیات، روایات و احادیث معصومین(علیه السلام)

در این بخش به دنبال آنچه آیات و روایات حضرات معصومین در مقوله محله اسلامی در تاریخ ثبت شده است می باشیم و اینکه یک محله از نگاه قرآن و معصومین چه معیارها، مولفه ها و مصادیقی دارد.(به صورت جزئی و مصداقی)

۲) محلات اسلامی مسجد محور از دیدگاه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

از آنجایی که مساجد در نگاه اسلامی جزء سنگر دین و اسلام به شمار می آید و باید مبدا همه تحولات باشد یکی از عناصر اصلی در ایجاد شکل گیری محله های اسلامی می باشد بر همین اساس به دنبال دیدگاههای امامین انقلاب اسلامی در بحث مسجد محوری هستیم تا انتظارات امامین انقلاب به عنوان سکان دار و هدایت گر انقلاب را برانیم و مطابق آن برنامه ریزی کنیم.

۳)نقش و جایگاه سپاه استان تهران در جامعه پردازی منطبق بر  بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی:

بعد از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان نقشه کلیدی و اساسی و مهم در انقلاب اسلامی هر شخص جهادی  باید جایگاه خود را در این بیانیه پیدا کند و نقش آفرین باشد. حال که نهاد سپاه که مولد خود انقلاب است باید متناسب با بیانیه گام دوم انقلاب ضمن سازماندهی خود به مقوله فهم جامعه بپردازد چراکه نقشی که سپاه دارد جزء با اتکا به مردم نشدنی  است بر همین اساس در این موضوع به دنبال

الف) جایگاه سپاه استان تهران در جامعه پردازی و بیانیه گام دوم

ب) نقشی که می تواند برای پرداختن به جامعه مطابق گام دوم ایفا کند چیست

۴) نقش و جایگاه مردم  در مدیریت، مشارکت و اداره محله با تاکید بر پایایی محله طراز انقلاب

آنچه که نقش اصلی و اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران ایفا می کنند مردم هستند در هر برهه از زمان بر مردم تکیه شد کارها به پیش رفت و درست انجام شد. آنچه که در بحث محله های اسلامی در سطح سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) مطرح است به کارگیری ظرفیت های مردمی برای رسیدن به محله ای مطلوب و در شان جامعه اسلامی و نظام اسلامی است به همین اساس نیاز است که به صورت علمی و پژوهشی نقشی که مردم می توانند در ایجاد محله طراز انقلاب اسلامی ایفا کنند احصا گردد.

۱-۴) نقش و جایگاه مساجد به عنوان مردمی ترین پایگاه اجتماعی محل در بر طرف نمودن نیازهای محله و هویت بخشی:

اجتماعی ترین، مردمی ترین نهاد و پایگاه در تمام سطوح مساجد هستند و وقتی مساجد به عنوان سنگر معرفی می شوند می توان نتیجه گرفت در همه ی عرصه های نبرد، مساجد نقش و جایگاه حائز اهمیت دارد. در تحقق محله اسلامی مسجد باید نقش آفرین باشد و صرفا اکتفا به نماز های جماعت نکند، مسجد در محله اسلامی باید نیاز های محله را بر طرف کند چراکه دین در تمام شئون برای مردم برنامه دارد، نیازهای فرهنگی، اجتماعی، معیشتی، سلامت و... در سطح محله محوروجود دارد که اگر مردم خود محله بخواهند در بر طرف کردن نیازهای خودشان کوشا باشد بهترین پایگاه مسجد است.

مساجد هستند که می توانند علاوه بر بر طرف کردن نیازها محله ، محله را دارای هویت کند. بنابراین در این موضوع به دنبال نقشی که مساجد در بر طرف نمودن نیازهای محله و هویت بخشی به محله به صورت مصداقی و عینی باشد هستیم و به پژوهشگر پیشنهاد می شود مطالعه موردی در حوزه های سرزمینی داشته باشند که امتیاز بیشتری دارد.

۲-۴)نقش و شیوه مطالبه گری صحیح و موثر با محوریت مردم در محله

مطالبه گری یکی از شیوه های گفتمان سازی و پاسخ گویی مسئولین و در انتها منتج به نتیجه شدن بابت رفع نیاز و یا مشکلی که برای آن مطالبه  به این صورت گرفته اما این جریان مطالبه گری باید با هوشمندی، عاقلانه، در کمال اخلاق اسلامی باشد و از طرفی هم نباید منجرب به سوء استفاده گروههای معاند نظام و انقلاب و دشمنان خارجی شود. به همین اساس در این موضوع به دنبال شیوه های موثر مطالبه گری مردمی(روش ها و نحوه ها) موثر و نتیجه بخش هستیم ( مصداقی و عینی).

لازم به ذکر است پژوهشگران می توانند مطالعه موردی در حوزه های سرزمینی و یا نیازهای محلی داشته باشند که امتیاز بیشتری دارد.

۳-۴) راهکارهای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی با محوریت مسجد و نقش آفرینی مردم در محله ها:

یکی از مسائل اساسی ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی در بین مردم مخصوصا سن نوجوان و جوان است. اما این ترویج ظرافت و پیچیدگی خاصی دارد و برای همه مردم نمی توان نسخه واحدی را تنظیم کرد و بر همین اساس به دنبال راهکارهای علمی قابل اجرا هستیم در این پژوهش نقش مسجد و مردم حائز اهمیت بوده و پژوهشگر راهکارهای خود را می تواند در مطالعه موردی، انتخاب چند محله را  ارائه کند.

۴-۴) ارائه مدل مشارکت مردم در بر طرف نمودن نیازهای(فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، محیط زیستی و امنیتی) محله:

یکی از مسائل رایج بین مردم برای برطرف کردن مسائل صرفا نگاه به مسئولین دارد و یا اینکه برخی ها هم نمی دانند که خیلی از مسائل را می شود توسط خود مردم بر طرف کرد به همین دلیل در محله های اسلامی بیشتر به دنبال مشارکت خود مردم هستیم به دنبال راهکارهای علمی و عملی مشارکت مردم به صورت عینی و مصداقی هستیم در حوزه فرهنگ چگونه مردم می توانند مشارکت کنند. در حوزه رضایت، در حوزه عمران، در حوزه محیط زیست و به خصوص در حوزه امنیت چگونه و با چه روش و الگویی مردم مشارکت نمایند.

۵-۴)رابطه معیشت و مسجد باتکیه بر استعدادها و ظرفیت های مردمی و محلی:

مسجد می تواند در عرصه معیشت مردم محله وارد بشود و نقش آفرینی کند نقش آفرینی که سالم باشد اسلامی باشد،و به دنبال معیشت ورفاه مردم باشد به عنوان پایگاه دینی و اجتماعی مردم و می تواند با استفاده از ظرفیت های محلی و مردم هدایت صریح ظرفیت ها و اقدامات موثر در بحث اقصاد مقاومتی دانش بنیان در این پژوهش به دنبال نحوه  و راهکارهای فعالیت های اقتصاد مقاومتی متناسب با ظرفیت ها پولی و محلی هستیم که مسجد محله بتواند  معیشت مردم را ارتقاء بخشد.

۶-۴) نقش و رابطه مدرسه،خانواده، پایگاه بسیج در تربیت نوجوان و جوان طراز انقلاب با محوریت مسجد:

مدرسه، خانواده، پایگاه بسیج از عناصر و ارکانی هستند که مرتبط با نوجوانان و جوانان هستند و می توانند بر روی آنان تاثیر بگذارند این ارکان اگر حول محور مسجد باشد(مسجد انقلابی) می توانند بر روی جوان و نوجوان تاثیر مثبت جهت تربیت نیروی طراز انقلاب باشد.

در این پژوهش پژوهشگران می توانند مطالعه موردی در خصوص محله ای داشته باشند.

 

 

۷-۴)نقش و جایگاه جوانان در رفع  نیازهای محله اسلامی:

همانطور که در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید بر جوانان دارند و جوانان جزء عناصری هستند که می توانند تحول ایجاد کنند و امید آفرین هستند به همین دلیل به دنبال این هستیم که جوانان در محله ها به چه صورت می توانند نیازهای محله را مرتفع کنند و فعالیت های اثر بخش انجام دهند.

نحوه ارسال مقالات:  هر مقاله دارای عنوان،چکیده، مقدمه، متن اصلی، پیشنهاد و راهکار می باشد و در ۱۵ تا ۲۰ صفحه ی  A4 با فونت  Bzar14 در قالب Word به همراه Cd  ارسال گردد.

ب) مستند ۱۰۰ ثانیه

۱- تهیه مستند ۱۰۰ ثانیه ای از نیاز یک محله و مطالبه گری از مسئولین:

در این مستند تهیه کننده یکی از نیازهای اولویت کار محله را نمایش داده و با دوربین و ظرفیت راسانه ای که دارد دست به مطالبه گری از مسئولین می زند که منتج به نتیجه شود. باید در این مستندات سعی به سیاه نمایش دادن محله یا مشکلات مردم نشود به حفظ کرامت انسانی نگاه شود.

۲-تهیه مستند ۱۰۰ ثانیه از نقش مسجد در برطرف نمودن نیازهای محله اسلامی:

در این مستندبه نمایش فعالیت های مسجدی  بپردازد تا کل محله در برطرف کردن نیازهای آن محله مشغول به فعالیت باشند.

۳- تهیه مستند ۱۰۰ ثانیه از مشارکت و مطالبه مردمی موثر تا حصول نتیجه:

نمایش هنرمندانه از مشارکت مردم در امورات  محله و مطالبه گری هایی که توسط مردم صورت می گیرد تا حصول نتیجه را به نمایش بگذارند به صورت مصداقی. 

ج) فضای سایبری(شبکه های اجتماعی):

۱)  ایجاد موج رسانه ای و شبکه سازی در محله با مطالبه گری در فضای مجازی

در این قسمت انتظار می رود فعال رسانه ای با ایجاد یک کانال یا گروه یا صفحه در شبکه اجتماعی خصوصا شبکه اجتماعی اینستاگرام و... افزایش دنبال کننده ها و عضوها بتواند موجی را ایجاد کند. از معیارها و شاخصه های اندازه گیری تعداد عضوها، نحوه ایجاد جریان مطالبه گری و به تحقق رسیدن مطالبه می باشد.

۲)راه اندازی شبکه اجتماعی موثر  در محله با تاکید بر  ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی

شبکه های اجتماعی در عصر حاضر می توانند تاثیرات فرهنگی و اجتماعی زیادی بر روی مردم بگذارند. در این بخش به دنبال این هستیم که برای یک یا چند محله شبکه اجتماعی راه اندازی شود و با درج معروفات و نیکی ها، آنها به صورت موثر پخش و ترویج شود.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید